× WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM
en

Mezun Röportajları

Bölümümüz 2003 mezunu Çağlar Ülküderner ile üniversite yılları ve mezuniyet sonrası tecrübeleri hakkında bir röportaj gerçekleştirdik.

Sayın Ülküderner bize kendinizden bahseder misiniz?

1980 Ankara doğumluyum. 2003 yılında bilgisayar mühendisliği lisans, 2007 yılında bilgisayar mühendisliği yüksek lisans programını tamamladım.

Halen 2007 yılında kurduğum Profelis'te mesleğime devam ediyorum.

Üniversitedeki öğrencilik hayatınızı bize anlatır mısınız?

Öğrencilik hayatım hem çalışıp hem okuyarak geçti.

Hazırlıktan beri okulun bilgisayar labaratuvarlarında asistanlık yaptım. 2. sınıfta öğrenci sunucusunu kurup sistem yöneticisi olarak çalışmaya devam ettim. Bu vesile ile verdiği desteklerden ötürü Prof. Kenan Taş hocama bir kez daha teşekkür ederim. 3. sınıftan itibaren de TÜBİTAK'ta yarı zamanlı sistem yöneticiliği yapmaya başladım. Aynı yıllarda TRT Ankara Radyosu'nda haftalık yayınlnan İnternet Gezgini adlı programı yapmaya başladım.

Mezun olduktan sonraki sürecinizden bahsedebilir misiniz?

Mezun olduktan sonra TÜBİTAK'ta tam zamanlı olarak çalışmaya başladım. 2006 yılında ayrılıp 2007 yılında kendi şirketimi kurdum.

Bir dönem Hacettepe Üniversite Hukuk Fakültesi'nde, Bilişim Hukuku Yüksek Lisans programında yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ta ders verdim.

Bu esnada 2 sezon TRT-2 de yayınlanan 'E-Türkiye' adlı programı sundum. Sonrasında çocuklar için hazırlanan bir programda 36 bölüm 'Bilgisyar ve Çocuk' bölümünü hazırlayıp sundum. En son 2012'de TRT Okul'da 'Bilgisayar Öğreniyorum' programını hazırlayıp sundum.

TÜBİTAK'ta özellikle Linux ve Açık kaynak kodlu yazılımların yaygınlaşmasına çok katkım oldu. Bir çok açık kaynak kodlu yazılıma geliştirici olarak verdiğim destekler yıllar içerisinde bana farklı ülkelerden bir çok arkadaş kazandırdı.

Profelis, 2007 yılında Ankara'da Linux ve açık kaynak kodlu yazılımlara kurumsal destek vermek hedefi ile kuruldu. Bugün kendi alanında Türkiye'deki ilk 9001 sertifikasına sahip kendi pazarının lider pozisyonunda.

Profelis'te bir çok ilke imza attık. Bu güne kadar en çok ses getireni, Türkiye Noterler Birliği için OpenVPN ile yaptığımız, Türkiye'nin en büyük VPN ağıdır.

Bu günlerde çok büyük bir Linux göç projesi yapıyoruz. Türkiye'nin en büyüğü ve sanıyorum dünya'da ilk 20 içerisinde olacak bir proje bu.

Öğrencilerimize iletmek istedikleriniz nelerdir?

Bilişim teknolojileri her gün ilerliyor ve gelişiyor. Bu nedenle de her zaman öğrenecek çok şey var. Bir alana doğru yönelmeliler ve o alanda en iyi olmalılar.

İstediğimiz bir dünyayı bilgisayarda yaratabiliyoruz. Bu nedenle kafalarından olmaz düşüncesini atıp proje geliştirsinler. Ön yargı bizim mesleği öldürür.