Lisans Eğitim Programı

2016 - 2017 güz dönemi ve sonrası başlangıçlı öğrencilerimiz için olan lisans eğitim programı aşağıda sunulmuştur.

Birinci Dönem

Ders KoduDers AdıKrediAKTSÖn KoşullarEşdeğeri
CENG 105Bilgisayar Mühendisliği Oryantasyonu2 0 22--
CENG 111Bilgisayar Mühendisliğinin Temelleri3 2 44--
BIO 101Biyolojiye Giriş3 0 35--
ENG 121Akademik İngilizce I2 2 34--
ESR 101Etik ve Sosyal Sorumluluk1 0 11--
MATH 155Mühendislikler için Matematik I3 2 45--
PHYS 131Fizik I3 2 46--
TURK 101Türkçe I2 0 23--
Toplam2330

İkinci Dönem

Ders KoduDers AdıKrediAKTSÖn KoşullarEşdeğeri
CENG 114Bilgisayar Programlama3 2 47CENG 111-
CENG 124Ayrık Yapılar3 0 35--
ENG 122Akademik İngilizce II2 2 34--
MATH 156Mühendislikler için Matematik II3 2 45MATH 155-
PHYS 132Fizik II3 2 46--
TURK 102Türkçe II2 0 23--
Toplam2030

Üçüncü Dönem

Ders KoduDers AdıKrediAKTSÖn KoşullarEşdeğeri
CENG 241Nesneye Yönelik Programlama3 2 47CENG 114-
ECE 223Sayısal Tasarım+Lab3 2 44-ECE 124
ECE 281Elektrik Devreleri ve Instrumantasyon2 2 36--
HIST 201Atatürk İlkeleri I2 0 23--
CENG 235Olasılık ve İstatistiğe Giriş3 0 36--
MATH 258Diferansiyel Denklemlere Giriş2 2 34MATH 155-
Toplam1930

Dördüncü Dönem

Ders KoduDers AdıKrediAKTSÖn KoşullarEşdeğeri
CENG 218Veri Yapıları3 2 46CENG 241-
CENG 222Bilgisayar Organizasyonu2 2 36ECE 223-
CENG 236Sayısal Hesaplamalar2 2 35CENG 114, MATH 156CENG 375
CENG 290Veri İletişimi2 2 36CENG 114, MATH 155CENG 331
MATH 205Temel Lineer Cebir3 0 34MATH 155-
HIST 202Atatürk İlkeleri II2 0 23--
Toplam1830

Beşinci Dönem

Ders KoduDers AdıKrediAKTSÖn KoşullarEşdeğeri
CENG 200Yaz Stajı I0 0 05CENG 241-
CENG 383Algoritmalar3 0 35CENG 218CENG 310
CENG 351Veri Yönetimi ve Dosya Yapıları2 2 35CENG 218-
CENG 329Mikroişlemciler2 2 36CENG 222-
CENG 393Bilgisayar Ağları2 2 36CENG 290CENG 334
Seçmeli (Sosyal Bilimler)3 0 33--
Toplam1530

Altıncı Dönem

Ders KoduDers AdıKrediAKTSÖn KoşullarEşdeğeri
CENG 382Web Programlama2 2 36CENG 241CENG 493
CENG 328İşletim Sistemleri2 2 36CENG 114, CENG 222-
CENG 356Veri Tabanı Yönetimi2 2 35CENG 351-
CENG 396Yazılım Mühendisliği3 0 35CENG 241CENG 487
Seçmeli (Bölüm Teknik)3 0 35--
Seçmeli (Sosyal Bilimler)3 0 33--
Toplam1830

Yedinci Dönem

Ders KoduDers AdıKrediAKTSÖn KoşullarEşdeğeri
CENG 300Yaz Stajı II0 0 05CENG 200, (CENG 396 ∨ CENG 356)-
CENG 407Yenilikçi Sistem Tasarımı ve Geliştirme I1 2 25CENG 396 ∨ CENG 356-
CENG 497Bilgisayar Grafikleri2 2 36CENG 218, MATH 205-
CENG 491Biçimsel Diller ve Otomata Teori3 0 36CENG 124-
Seçmeli (Bölüm Teknik)3 0 35--
Seçmeli (Bölüm / Bölüm Dışı Teknik)3 0 33--
Toplam1430

Sekizinci Dönem

Ders KoduDers AdıKrediAKTSÖn KoşullarEşdeğeri
CENG 408Yenilikçi Sistem Tasarımı ve Geliştirme II1 2 26CENG 407-
CENG 442Programlama Dilleri2 2 36CENG 124, CENG 241-
MAN 432Mühendislik İşletmesi3 0 34--
CENG 466Yapay Zeka3 0 36CENG 218-
Seçmeli (Bölüm Teknik)3 0 35--
Seçmeli (Bölüm / Bölüm Dışı Teknik)3 0 33--
Toplam1730

Bilgisayar Mühendisliği Lisans Seçmeli Dersleri

Lisans Seçmeli Ders Listelerine erişmek için tıklayın.

2010 müfredatında belirtilen Kısıtlı seçmeli dersler, bölüm teknik seçmeli derslerinden tercih edilecektir.

2016 öncesi müfredatlarda belirtilen Serbest seçmeli dersler; Bölüm Teknik, Bölüm Dışı Teknik ve Sosyal Bilimler seçmeli ders listelerinde belirtilen derslerden seçilecektir.