Öğrencilerimizden Büyük Başarı

Çankaya Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği öğrencisi Serkan Türkoğlu, Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi ve Elektronik ve Haberleşme çift anadal öğrencisi Burak Biçer ile Çankaya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu Mehmet Arslan tarafından geliştirilen StationEar projesi ODTÜ’nün düzenlediği “Yeni Fikirler Yeni İşler” yarışmasında 120.000$ değerinde IBM Bluemix Bulut Bilişim ödülüne layık görüldü. Öğrencilerimiz ödüllerini IBM Bulut Bilişim Yöneticisi Jale Akyel’in elinden aldılar. Ayrıca bu sene ilk defa düzenlenen tüm kategorilerdeki projelerin yarıştığı Halk Oylamasında ise en çok beğenilen proje olarak birincilik ödülünü Odtü Teknokent Genel Müdürü Mustafa İhsan Kızıltaş’ın elinden aldılar.

2014 yılında Tubitak 2238 Üniversiteli Girişimcilik ve Yenilikçilik yarışmasında ‘Engelsiz İletişim İstasyonu’ projesiyle ödül alan öğrencilerimiz projelerini ihtiyaçlara göre geliştirerek gerekli patent başvurularını gerçekleştirdikten sonra 2015 yılı itibariyle Sanayi Bakanlığı tarafından verilen Teknogirişim sermaye desteğini almaya hak kazanmıştır.

İşitme kaybı yaşayan insanları sesli dünyanın bir parçası yapmak için yola çıkan öğrencilerimiz mobil uygulama ve entegre mikrofonlardan oluşan bir giyilebilir teknoloji sistemi olan StationEar ile iletişim problemlerini ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Çankaya Üniversitesi Balgat Kampüsü Tekmer ofislerinde çalışmalarını sürdüren öğrencilerimiz ekiplerini büyüterek projelerini Dünya üzerinde işitme kaybı yaşayan 650 milyon insana ulaştırmayı hedeflemektedir.

Bu sene 2000 proje arasından iki kategoride de ödül alan öğrencilerimiz amaçlarının projeyi bitirerek ülke ekonomisine ve bilime katkı sağlamak olduğunu söylediler.