Hazır balık almak yerine, balık tutmayı öğrenmenin esas olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır

Ali Bey öncelikle bize kendinizden bahseder misiniz?

1980 Bursa doğumluyum. Nilüfer Fen Lisesi’ni bitirdikten sonra Çankaya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. Bursa’da özel bir yazılım firmasında işe başladığımda Uludağ Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans eğitimini de sürdürmekteydim. 1998 yılından bugüne bilişim sektöründe önemli kademelerde görev yaptım. Sistem Analisti olarak başladığım kariyerimde Yazılım Uzmanı ve Proje Yöneticisi olarak büyük ölçekli projelerde çalışmalarımı sürdürdüm. Halen Sağlık Bilişimi üzerine ulusal ve uluslararası alanda hizmet sunmakta olan, inovatif projeler üreten özel bir kurumda Ar-Ge departmanından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmalarıma devam etmekteyim.

Görev aldığım işlerde yenilikçilik ve uygulanabilirlik anlamında katkı sağlamaya, araştırmacı & detaycı karakterim nedeniyle içinde yer aldığım tüm projelerin kullanıcılar tarafından algısı yüksek, rahatça erişilebilir ve kolayca adapte olunabilir niteliklerde olmasına özen gösterdim.

Uzmanlık alanlarım arasında yazılım gereksinim analizi, masaüstü, web, mobil tabanlı uygulama geliştirme, süreç modelleme, yenilikçi fikirlerin iş modellerinde doğrudan uygulanması, takım kurma, proje yönetimi, kalite süreçleri ve kurumsallaşma kavramlarının uygulanması yer almaktadır.

TÜBİTAK, TEYDEB, KOSGEB vb. gibi AR-GE Projelerinde koordinator olarak görev almaya, Sivil Toplum Örgütlerinde (BUSİAD, BİSİAD, KALDER, YASAD,Tıp Bilişimi Derneği ) çalışma gruplarında bulunarak sosyal sorumluluk ve kamu yararına faaliyetler yürütmeye, uluslararası alanda düzenlenen kongre ve sempozyumlara katılarak sektörü yakından takip etmeye ve çeşitli platformlarda bilgi paylaşımlarının yapılması noktasındaki çalışmalarıma devam etmekteyim.

Aşağıda son dönemde kurumum adına yürüttüğüm faaliyetlere ilişkin örnek haberler yer almaktadır.

Üniversitedeki öğrencilik hayatınızı bize anlatır mısınız?

Üniversite hayatım boyunca meraklı kişiliğim nedeni ile devamlı yenilikçi teknolojilere ve uygulamalara odaklandım. Lisans eğitimimi sürdürdüğüm dönemde iş süreçlerinin otomatize edilmesi ve global bazda web uygulamalarının dünya üzerinde yayılımı artmakta, içerik & etkileşim bazlı geliştirilen projeler daha fazla rağbet görmekte idi. Bu gelişimi yakından takip ederek, kişisel bilgi birikimimi maksimize etmeye gayret ettim. Aldığım ödev & projeleri zamanında-eksiksiz teslim edebilmek için hem bireysel hem de ekip arkadaşlarımla birlikte çalıştım. Akademik eğitimim sırasında aldığım teorik bilginin, pratiğe dökülmesi gerekliliğinden hareket ile piyasada yer alan firmalarla staj haricinde de çeşitli çalışmalar yürüttüm. Sağlıklı bir yaşamın spor yapmaktan geçeceğinden hareket ile futbol ve masa tenisi dallarında üniversite yaşamım boyunca turnuvalara katıldım.

Mezun olduktan sonra yaşadığınız süreçlerden biraz bahsedebilir misiniz?

Mezuniyetimin hemen sonrasında 2002-2003 yılları arasında; özel bir yazılım firmasında sistem analiz ve uygulama geliştirme anlamında - iş süreçlerini yerel olarak modelleyen bir projede yer aldım.

2003 yılında Sağlık Bilişimi alanında faaliyet gösteren ve halen aktif olarak görev aldığım kurumda çalışmalara başladım. 2003-2007 yılları arasında, süreç iyileştirme ve projenin ülke bazında yaygınlaştırılması için, Türkiye çapında 100’ün (yüz) üzerinde sağlık tesisinde bir fiil saha çalışması yürüttüm. Başvuru sistemlerinde (www.hts.gen.tr) yenilikçi projelerin geliştirilmesinda analiz & planlama aşamasında aktif rol aldım. Mevzuat değişiklikleri ve bu işlemlerin ilgili kurumlarda projelerle ilişkili olarak yürütülmesi için danışmanlık hizmetleri sundum.

2007-2009 yılları arasında kurum içi re-organizasyon, kurumsallaşma modellemesi, insan kaynakları ve takım yönetimi, yeni nesil laboratuvar bilgi sistemi gibi projelerde görev aldım. 2008 yılında Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanarak, AR-GE’den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ünvanını aldım.

2009-2012 yılları arasında; iş ortaklıklarının geliştirilmesi, ulusal ve uluslarası alanda markalarla işbirliklerinin arttırılması, dış pazarın analiz edilerek kurumsal yapıda iletişimin sağlanması, global bazda gelişen pazarların analizi, yeni nesil teknolojilerin kurum içi-dışı uygulanması, Teşvikler kapsamında TÜBİTAK, KOSGEB gibi kurumlara sunulan projelerin koordinasyonunu sağladım.

Öğrencilerimize ve mezunlarımıza iletmek istedikleriniz nelerdir?

Öğrenim hayatları boyunca almış oldukları bilgilerin mutlaka çalışma hayatları sırasında karşılarına çıkacağını, dolayısı ile her bir akademik dersin katkısının büyük küçük demeden değerlendirmeleri, mümkün olduğunca uygulamaya dönük faaliyetlerin deneyim kazanmalarında pozitif etki sağlayalacağını, girişimci ve soru soran / yanıtları kovalayan kişilerin her daim hedefe en çabuk ulaşan bireyler olduğunu unutmamaları gerektiğini ve hedef – sonuç ilişkisini doğrudan etkileyen faktörün "her zaman çok çalışmak, yılmadan çabalamak" olduğunu unutmamalılar.

Bununla birlikte "Söz uçar, Yazı kalır" atasözünden anlaşılabileceği gibi her alanda not almak kendilerine çok büyük katkı sağlayacak, öğrenmeye açık olmaları ve kendilerini sürekli geliştirmeleri ise rekabetçi iş yaşamında onları bir adım öne taşıyacaktır.

Üniversite: kişileri iş yaşamına hazırlarken "Hazır balık(bilgi) almak yerine, balık tutmayı (bilgiye ulaşmayı) öğrenmenin esas olduğu" hiçbir zaman unutulmamalıdır.